NPP primaries: Parliamentary hopefuls to be vetted January 3-5

Getting your Trinity Audio player ready...
Spread the love

The New Patriotic Party (NPP) has announced the commencement of the vetting of parliamentary hopefuls within constituencies with sitting MPs scheduled between January 3 and 5, 2024, at all regional capitals.

The party has also constituted various committees to supervise the vetting processes.

Some of the persons appointed as national representatives on the committee include NPP National Organizer Henry Nana Boakye, NPP National Women Organizer, Kate Gyamfua, Prof Addai Mensah, Gary Nimako, among others.

In a statement signed by the General Secretary of the party, Justin Kodua Frimpong, the NPP said, “The vetting of aspiring parliamentary candidates shall be held at all regional capitals from Wednesday, January 3, 2024, to January 5, 2024.”

Read the statement issued by NPP below:

For Immediate Release

January 1, 2024

CONDUCT OF PARLIAMENTARY PRIMARIES

The New Patriotic Party is pleased to announce the constitution of committees to supervise the vetting of Parliamentary Aspirants in constituencies with incumbent Members of Parliament.

The vetting of Aspiring Parliamentary Candidates shall be held at all regional capitals from Wednesday, January 3, 2024, to Friday, January 5, 2024.

Regional Executive Committees are hereby directed to communicate to their respective Constituencies and Aspiring Parliamentary Candidates the date, time and venue for the vetting.

The Party has appointed the following persons as National representatives on the Vetting Committees for the various regions:

ASHANTI REGION

TEAM A

1. Henry Nana Boakye, Esq

(Chairman)

2. Iddi Muhayu-Deen, Esq

(Member)

3. Richmond Amponsah Agyabeng

(Member)

 

TEAM B

1. Danquah Smith Buttey

READ ALSO  NPP apologizes to school feeding caterers, assures payment in 3-4 weeks

(Chairman)

2. Stephen Forson

(Member)

3. Prof. Dr. Addai Mensah

(Member)

 

TEAM C

1. Gary Nimako Esq

(Chairman)

2. Dr Kwasi Nyame-Baafi

(Member)

3. Madam Margret Atiemo

(Member)

 

TEAM D

1. Dr Antoinette Tsibu-Darko

(Chairperson)

2. Habib Ibrahim

(Member)

3. Kwabena Ampofo Appiah

(Member)

 

GREATER REGION

TEAM A

1. Madam Kate Gyamfua

(Chairperson)

2. Isaac Jay Nii Amahtey Hyde

(Member)

3. Kwesi Abeasi

(Member)

 

TEAM B

1. Hon. Abraham Osei Aidoo

(Chairman)

2. Michael Nketiah

(Member)

3. Elizabeth Agyeman

(Member)

CENTRAL REGION

TEAM A

1. Rita Talata Asobayire

(Chairperson)

2. Abubakari Mahazu

(Member)

3. William Yamoah

(Member)

 

TEAM B

1. Peter Mac Manu

(Chairman)

2. Betty Awura Adjoa Eshun

(Member)

3. Prof. Samuel Bert Boadi-Kusi

(Member)

 

WESTERN REGION

TEAM A

1. Frank Davies, Esq

(Chairman)

2. Vera Wiredu

(Member)

3. Dr Isaac Owusu Mensah

(Member)

TEAM B

1. Dr Patrick Kumah Aboagye

(Chairman)

2. Abdul-Rahman Fuseini

(Member)

3. Alhaji Abdul-Aziz Haruna Futa

(Member)

 

BONO EAST REGION

1. Nana Obiri Boahene

(Chairman)

2. Anthony Osei

(Member)

3. Dr. Emmanuel Amankwa

(Member)

 

BONO REGION

1. F. F. Antoh

(Chairman)

2. Eric Asonade Ofosu

(Member)

3. Mathew Chremeh

(Member)

 

AHAFO REGION

1. Dr Nsiah Asare

(Chairman)

2. Eric Nkansah

(Member)

3. Samuel Akwasi Adjei, Esq

(Member)

 

EASTERN REGION

TEAM A

1. Laud Oblitey Commey

(Chairman)

2. Miriam Awurama Duah

(Member)

3. William Ampem Darko

(Member)

 

TEAM B

1. Dr Charles Dwamena

(Chairman)

2. Emmanuel Senyo

(Member)

3. Hon. Adjei Sowah

(Member)

 

TEAM C

1. Haruna Mohammed

(Chairman)

2. Sandra Sarkodee-Addo

(Member)

3. Capt Rtd Kwasi Ayi Aquah

READ ALSO  UP AND SHINE FOUNDATION APPEALS TO GOVERNMENT FOR SUPPORT

(Member)

 

NORTHERN REGION

1. Kwadwo Afari

(Chairman)

2. Ammar Khamis

(Member)

3. Alhassan Yakubu Tali

(Member)

 

UPPER EAST REGION

1. Alhaji Ishmael Ibrahim

(Chairman)

2. Dr Ernest Owusu Kumi

(Member)

3. Hajia Rukaya Ahmed

(Member)

 

UPPER WEST REGION

1. Alhaji Masawudu Osman

(Chairman)

2. Eric Ntori

(Member)

3. Dr Eric Donyina

(Member)

 

NORTH EAST REGION

1. Hajia Safia Mohammed

Chairperson

2. Dr Aseidu Kokro

Member

3. Abdul Taric Bonsu

Member

 

SAVANNAH REGION

1. Chris Lloyd Nii Kwei

(Chairman)

2. Hajia Rabi Salifu

(Member)

3. Dr Abdulai Mobson

(Member)

 

VOLTA REGION

1. Joseph Nganiba Kwayaja

(Chairman)

2. Hajia Ayesha Yussif

(Member)

3. Peter Oteng

(Member)

 

Vetting shall also be held for Aspiring Parliamentary Candidates in the Bawku Central, Ketu North and Akatsi North Constituencies.

The Party has further constituted a National Parliamentary Appeals Committee (NPAC) to consider appeals from aspirants and other stakeholders. Membership of the Committee is as follows:

1. Hon. Osei Prempeh – Chairman

2. Mr. Evans Nimako – Secretary

3. Hon. Opare Ansah – Member

4. Madam Esther Ofori – Member

5. Amb. R.O. Solomon – Member

6. Prof. Emmanuel Flolu – Member

7. Dr. Clifford Braimah – Member

8. Hon. Eugenia Gifty Kusi -Member

9. Dr. Agyeman Budu – Member

10. Alhaji Amadu Kalem – Member

The Party anticipates the full cooperation of all stakeholders in the conduct of the primaries and wishes all aspiring candidates the best of luck.

 

…SIGNED…

JUSTIN KODUA FRIMPONG

GENERAL SECRETARY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *